5O7C0284Hledání symbolu pro Životem ke zdraví trvalo velmi krátce. Růže miluji ve všech jejich podobách. Růži šípkovou (Rosa canina) jsem zvolila z vícero důvodů. Tato původní, planě rostoucí růže, se stala matkou všech ostatních lidmi pěstovaných růží. Její květy, ač velmi jednoduché, jsou stejně krásné jako ty šlechtěné. Růže je díky své kráse právem považována za královnu květin. Růže šípková však potěší naše smysly vícekrát. Nejprve coby růžovo bílá „nevěsta" krásnými voňavými květy a později na podzim svými rudě zářivými šípky. Vzpomínky na ni si v zimě oživíme při pití šípkového čaje nebo pochutnáním na šípkové zavařenině. A nejen my lidé těžíme z jejích plodů, jsou také zimní vitamínovou zásobou pro zvířata. Proto si růže šípkové cením dvojnásob – pro její krásu a zároveň užitečnost.

Historie a využití růží v lidovém léčitelství má hluboké kořeny. Existuje mnoho legend o původu růže, ale nejstarší z nich vznikla v Indii. Vypráví, že nejkrásnější žena na světě Lakšmi se zrodila z rozvitého poupěte růže, které se skládalo ze 108 velkých a 1008 malých korunních plátků. Bůh Višnu, ochránce vesmíru, uviděl krasavici v její růžové kolébce, probudil ji polibkem a nakonec si ji vzal za ženu. Lakšmi se tak stala bohyní krásy a růže posvátným květem.

DSC03295Starořecká legenda vypráví, že když Země uviděla krásnou Afroditu, která se zrodila z mořské pěny, rozhodla se stvořit něco stejně krásného a vytvořila růži.

Řekové a Římané si růží velmi cenili. Růžovou vodou dokonce krášlili i sochy a opěvovali ji ve slavných legendách. V Evropě se růže stala populární ve středověku, kdy byla pěstována v klášterních zahradách pro své léčebné účinky. Francouzi ji pak začali destilovat především kvůli růžové vodě. Jak lidé toužili uchovat si krásnou vůni růží pro sebe samé, začali se do ní zahalovat v podobě parfémů. Stala se neocenitelnou součástí mnoha kosmetických přípravků.

Růžovou vůni si v její čisté podobě můžeme vychutnat díky aromaterapeutickým olejům. Její vůně nás uklidňuje a zároveň zvyšuje míru naší koncentrace. Jsou jí přisuzovány protizánětlivé a hojivé účinky, a dokonce působí jako afrodiziakum.

Pokud se vrátíme k naší růži šípkové, sahá její využití i do sfér celostní léčby. Dr. Edward Bach si ji vybral jako jednu ze svých léčebných esencí. Esence z ní vyrobená je dle Bachovy květové terapie účinným pomocníkem při naší proměně na cestě za šťastnějším a naplněným životem. Přináší nové impulzy a oživení v situacích, kdy zažíváme pocity vyhoření. Navrací chuť do života, aktivuje vnitřní rezervy člověka, aby byl schopen otevřít svou mysl novým možnostem a využít toho, co mu život skutečně nabízí. Esence také povzbudí procesy vedoucí k poznání skrytého nadání člověka a jeho dosud spícího potenciálu. Je tak nápomocná uvědomění si vlastních schopností a posílení víry v nich. My pak přijmeme sami sebe jako hybnou sílu svého života a staneme se aktivní při jeho přeměně k lepšímu.

čajPro vyznavače poznatků východních kultur ke svému logu dodávám:

O správnosti mé volby růže šípkové jako mého symbolu mě s konečnou platností přesvědčila podobnost, kterou jsem objevila mezi tvarem jejího květu a symbolem pro třetí čakru. Stalo se to při „náhodném" pohledu na výtvarný výrobek mého syna, který již delší dobu zdobí můj pracovní stůl – květ růže. V jeho provedení byla tato podobnost více než nápadná.

Třetí čakra, někdy nazývaná solární plexus, je centrem naší osobní síly. Je spojena se sebeúctou, vztahem, který chováme k sobě samým. To, jak porozumíme sami sobě, jak přijímáme svou osobnost, do jaké míry pozitivně či negativně o sobě smýšlíme, do značné míry utváří náš život. To přímo souvisí také s tématem našeho životního stylu, tedy s tím, jak o sebe v mnoha směrech pečujeme.

Symbolická barva třetí čakry – žlutá, je sluncem, které září také ve středu růžových květů. Zelená je barvou čtvrté, srdeční čakry, tedy pomyslného centra naší duše, sídla naší intuice, která by vždy měla být dobrým rádcem. A konečně sama růžová je považována za barvu lásky. Tedy toho, co všichni potřebujeme nejvíce.

Možná se i vy nyní budete na růži šípkovou dívat trochu jinýma očima ... ale přece jen, vždy tu bude ta opojná sladká vůně ...a chuť šípkové omáčky ...